نوار آبیاری قطره ای پلاکدار

نوار آبیاری پلاکدار

نوار آبیاری پلاکدار ؛ آبیاری قطره ای از گذشته های بسیار دور مورد استفاده قرار می گرفته است . در این روش وسیله پخش آب به  محل مورد نیاز آبیاری نزدیک تر است و آب بهتر به درون خاک نفوذ کرده و به ریشه گیاه می رسد . همچنین محدوده کمتری از خاک خیس می شود که این برای جلوگیری از هدر رفتن آب بسیار مناسب است و سبب کاهش قابل توجه آب مصرفی می شود . یکی از وسایل آبیاری قطره ای نوار تیپ می باشد . نوار آبیاری ، نواری نازک و انعطاف پذیر است که از پلی اتیلن ساخته می شود . این نوار به صورت مسطح می باشد و وقتی جریان آب وارد آن می شود باز شده و پس از خروج جریان آب دوباره تبدیل به نواری مسطح می شود . فاصله بین روزنه های قطره چکان آن در مدل های گوناگون ، متفاوت است .

نوار آبیاری پلاکدار

نوار آبیاری پلاکدار

 

انواع نوار آبیاری

همانگونه که پیش تر توضیح دادیم ، با توجه به نوع خاک ، نوع گیاه ، شرایط آب و هوایی و … روش آبیاری مورد نظر را انتخاب میکنیم و سپس با توجه به روش منتخب ، به سراغ خرید نوع مورد نیاز نوار تیپ می شویم . بنابراین در ادامه مقاله در مورد انواع نوار تیپ به شما توضیحاتی را ارائه خواهیم داد و انواع آن را نام می بریم .

 

نوار آبیاری درز دار

در سر تا سر این نوار روزنه هایی تعبیه شده که مانند زیپ است .با اینکه این زیپ ها همیشه بسته هستند اما با عبور جریان آب از این نوار ، آب به صورت قطره ای از منافذ میانی زیپ ها خارج می شود . از آنجایی که درون نوار از طریق این منافذ با هوای بیرون در ارتباط است ، امکان کنترل جریان آب عبوری وجود دارد . نام دیگر و در واقع یکی از نام های بازاری آن ، نوار بغل دوخت است .

 

نوار آبیاری پلاکدار

مهم ترین و اساسی ترین تفاوت بین نوار تیپ درز دار و نوار تیپ پلاک دار ، وجود قطره چکان هایی در نوار تیپ پلاک دار است .  در این نوع نوار ، با فواصل معین، روزنه هایی ایجاد می شود و روی این روزنه ها پلاک هایی قرار می گیرد . سپس قطره چکان ها روی این پلاک ها نصب می گردد و آبیاری با فشار کم انجام می شود . تعیین این فواصل با توجه به نظر مشتری و کاربری مورد نظر او انجام می گیرد و بازه آن از 10 تا 30 سانتی متر می باشد .

 

محدودیت های استفاده از نوار آبیاری پلاکدار

همان طور که در بالا اشاره کردیم ، قطره چکان ها یا پلاک هایی در فواصل معین قرار می گیرند . این فواصل با توجه به نوع کشت از 20 سانتی متر الی 30 سانتی متر متغیر هستند . برای استفاده از این محصول همانند سایر محصولات در دنیا محدودیت هایی وجود دارد که با دانستن این نکات می توانید به افزایش راندمان و طول عمر نوار تیپ پلاکدار کمک کنید . در ادامه برخی از مهم ترین محدودیت ها را ذکر خواهیم کرد :

 • حتما برای جلوگیری از گرفتگی درز ها و پلاک ها توسط ذرات و ناخالصی ها از فیلتر استفاده کنید.
 • با وجود انعطاف پذیری نوار تیپ پلاکدار از زاویه دار شدن آن جلوگیری کنید .
 • در شیب های بیشتر از 2 درصد از این نوار ها استفاده نکنید .
 • نوار های تیپ را باید به صورت دوره ای از روی زمین بلند کنید تا خار و خاشاک و حتی خاک روی آن را نپوشاند .
 • نوار تیپ پلاکدار همانند سایر محصولات روش های نصب متفاوتی دارد که با توجه به شرایط محیطی مانند وزش باد ، بارش برف و تگرگ ، نوع کشت ، نوع خاک و پستی و بلندی زمین باید روش مناسب را انتخاب کنید .
نوار آبیاری پلاکدار

نوار آبیاری پلاکدار

 

مزایا ی نوار آبیاری پلاکدار

این نوار ها به نسبت سایر نوار ها از ویژگی های خاصی برخوردارند که سبب ایجاد مزایای گوناگونی برای این نوار ها می شود که در ادامه تعداد اندکی از آنهارا بیان می کنیم :

 • بهره مندی از طول عمر زیاد تر نسبت به سایر نوار ها
 • با توجه به طراحی نوار تیپ پلاکدار ، مشکل باز شدن دوخت در نوار تیپ های درز دار را ندارد .
 • در نوار های آبیاری پلاکدار امکان نصب پلاک های pc که خاصیت خودشویندگی دارند وجود دارد.
 • برای استفاده از نوار تیپ پلاکدار به آب فشار قوی احتیاج نیست.
 • به دلیل کارکرد نوار آبیاری امکان صرفه جویی در مصرف آب وجود داشته که بازدهی را بالا برده و سطح زیر کشت را افزایش می دهد .
 • جنس نوار تیپ به گونه ای بوده که از چسبیدن جلبک و رسوبات معدنی به آن جلوگیری می کند .
 • به دلیل سبک بودن و خاصیت انعطاف پذیری حمل و نقل و نصب آسانی دارد.
 • این نوار ها مقاومت بالایی در برابر اشعه خورشید ، کود های شیمیایی ، سموم ، مواد دفع آفات و اسپری های کشاورزی دارند .

شما را به مطالعه این مقاله دعوت می نماییم : آبیاری گوجه فرنگی با نوار تیپ

 

 بهترین نوار آبیاری پلاکدار 

از جمله سوالات متدوال این است که چگونه بهترین نوع نوار تیپ را انتخاب کنیم ؟ یا برای خرید نوار تیپ به چه نکاتی باید توجه کنیم ؟ برای پاسخ به این سوالات در ادامه مقاله همراه ما باشید .

نوار تیپ مناسب آبیاری های قطره ای روی سطحی یا زیر سطحی با عمق کم است . برای آبیاری های قطره ای در عمق زیاد ، لوله های آبیاری قطره چکان دار توصیه میشود. اولین مرحله برای انتخاب نوار تیپ مناسب ، انتخاب نوع نوار تیپ موردنیاز برای کاربری مورد نظر است . پیش تر در مورد انواع نوار تیپ توضیح دادیم . نکته مهم در این مرحله ، آن است که فاصله روزنه ها با توجه به نیاز شما از 10 تا 100 سانتی متر متغیر است که با توجه به نیاز آبی ، فواصل کشت ، جنس خاک و … در نظر گرفته می شود .در ادامه به چند نکته مهم جهت خرید نوار تیپ مناسب اشاره میکنیم

 • اگر جنس خاک زمین کشاورزی شما سبک است ، از نوار تیپ هایی با روزنه هایی با فواصل کم و دبی بالا استفاده کنید و در صورتی که خاک شما سنگین است ، از نوار تیپ هایی با فواصل روزنه های زیاد و دبی کم استفاده کنید .

_ دبی : به میزان آب خروجی از هر قطره چکان نوار تیپ گفته می شود و بر حسب لیتر بر ساعت محاسبه می شود .

 • یکی دیگر از نکات مهم هنگام خرید نوار تیپ ، کیفیت نوار های آبیاری است . از اساسی ترین عوامل برای تعیین کیفیت نوار تیپ ، ضخامت آن است . به طور کلی ، ضخامت استاندارد این نوار ها 175 میکرون (کمتر از یک میلی متر) است . از آنجایی که اندازه گیری ضخامت آن ها به سادگی امکان پذیر نیست و نیازمند ابزار های حرفه ای و دقیق است ، یکی از معیار هایی که می تواند برای بررسی ضخامت کمک کند وزن نوار های تیپ است . به طور کلی وزن رول های 1000 متری نوارتیپ با ضخامت استاندارد ، 10الی 11 کیلوگرم می باشد .
 • قطر داخلی استاندارد برای نوار های آبیاری 16 الی 17 میلی متر است . قطر های کمتر یا بیشتر ، سبب عدم وصل کامل اتصالات قطره ای به نوار تیپ می باشد .
 • روی رول های نوار تیپ برچسب اطلاعات فنی وجود دارد که اطلاعاتی مانند فشار کاری ، دبی خروجی ، فاصله بین روزنه ها و سایر موارد را در اختیار شما قرار می دهد .
نوار آبیاری پلاکدار

نوار آبیاری پلاکدار

 

میزان آبدهی نوار آبیاری

میزان آب خروجی از نوار تیپ بسته به محصول و نوع کشت از 8/0 الی 5/2  لیتر در هر ساعت متغیر است . این میزان در نوار های تیپ کارخانه های مختلف متفاوت است که شما با توجه به نیاز خود نوار  تیپ مناسب را خریداری می کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آب کم نیست، با نوار آبیاری طارم پلاست…

طارم پلاست مجموعه ای در زمینه ی تولید مصنوعات پلاستیکی،و به صورت تخصصی در زمینه لوله های کشاورزی و انتقال آب میباشد که فعالیت خود رادر سال 92 زیر نظر گروه مهندسی و ماشین سازی کشاورز آغاز کرده است.

راه های ارتباطی :

آدرس : اتوبان تهران قم، ۵ کیلومتر بعد از فردگاه امام ، ورودی حسن آباد ، شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار بوستان، خیابان گلبن ۱۷، پلاک ۱۵، پلاستیک سازی طارم پلاست
تلفن : ۰۲۱۵۶۲۳۶۲۱۴
فکس : ۰۲۱۵۶۲۳۶۸۲۸

آخرین نوشته ها :

آبیاری قطره ای

تولید کننده نوار  آبیاری کشاورزی

بهترین نوار آبیاری کشاورزی

طارم پلاست :

طارم پلاست تنها مجموعه ی تولید نوار آبیاری در ایران میباشد که تمامی سایز های نوار آبیاری را از 10 تا 60 سانتی متر و همچنین با بازه ی گسترده ای از آبدهی ها تولید میکند. این مجموعه دارای تاییدیه آب و خاک بوده و همواره در جهت حفظ کیفیت تلاش به عمل می آورد.