نوار تیپ

نوار تیپ

نوارتیپ ؛ آبیاری قطره ای از گذشته های بسیار دور مورد استفاده قرار می گرفته است . در این روش وسیله پخش آب به  محل مورد نیاز آبیاری نزدیک تر است و آب بهتر به درون خاک نفوذ کرده و به ریشه گیاه می رسد . همچنین محدوده کمتری از خاک خیس می شود که این برای جلوگیری از هدر رفتن آب بسیار مناسب است و سبب کاهش قابل توجه آب مصرفی می شود . یکی از وسایل آبیاری قطره ای نوار تیپ می باشد . نوار تیپ ، نواری نازک و انعطاف پذیر است که از پلی اتیلن ساخته می شود . این نوار به صورت مسطح می باشد و وقتی جریان آب وارد آن می شود باز شده و پس از خروج جریان آب دوباره تبدیل به نواری مسطح می شود . فاصله بین روزنه های قطره چکان آن در مدل های گوناگون ، متفاوت است .

نوار تیپ

نوار تیپ

نحوه بهره برداری از نوار تیپ

روش های مختلفی برای آبیاری قطره ای وجود دارد . در برخی از آنها میکرواسپری هایی در فواصل معین تعبیه می شوند . این میکرو اسپری ها مساحت کوچکی را آبپاشی می کنند . این روش برای آبیاری گیاهانی که ریشه های بزرگ دارند مناسب است. در روشی دیگر از آبیاری قطره ای ، نوار آبیاری را زیر خاک و زیر ریشه گیاه دفن می کنند . این روش برای آبیاری در مناطقی که منابع آب محدود است گزینه مناسبی به شمار می رود . به این روش آبیاری زیر سطحی می گویند . معمولا از آب های بازیافتی برای آبیاری زیر سطحی استفاده می کنند. درون نوار تیپ ، فیلتر هایی قرار دارد که از مسدود شدن نوار توسط آلودگی ها و ذرات ریز جلوگیری می کند .

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید : نوار آبیاری

 

انواع نوار تیپ

همانگونه که پیش تر توضیح دادیم ، با توجه به نوع خاک ، نوع گیاه ، شرایط آب و هوایی و … روش آبیاری مورد نظر را انتخاب میکنیم و سپس با توجه به روش منتخب ، به سراغ خرید نوع مورد نیاز نوار تیپ می شویم . بنابراین در ادامه مقاله در مورد انواع نوار تیپ به شما توضیحاتی را ارائه خواهیم داد و انواع آن را نام می بریم .

 

نوار تیپ درز دار

در سر تا سر این نوار روزنه هایی تعبیه شده که مانند زیپ است .با اینکه این زیپ ها همیشه بسته هستند اما با عبور جریان آب از این نوار ، آب به صورت قطره ای از منافذ میانی زیپ ها خارج می شود . از آنجایی که درون نوار از طریق این منافذ با هوای بیرون در ارتباط است ، امکان کنترل جریان آب عبوری وجود دارد . نام دیگر و در واقع یکی از نام های بازاری آن ، نوار بغل دوخت است .

نوار تیپ درز دار

نوار تیپ درز دار

 

نوار تیپ پلاک دار

مهم ترین و اساسی ترین تفاوت بین نوار تیپ درز دار و نوار تیپ پلاک دار ، وجود قطره چکان هایی در نوار تیپ پلاک دار است .  در این نوع نوار ، با فواصل معین، روزنه هایی ایجاد می شود و روی این روزنه ها پلاک هایی قرار می گیرد . سپس قطره چکان ها روی این پلاک ها نصب می گردد و آبیاری با فشار کم انجام می شود . تعیین این فواصل با توجه به نظر مشتری و کاربری مورد نظر او انجام می گیرد و بازه آن از 10 تا 30 سانتی متر می باشد .

نوار تیپ پلاک دار

نوار تیپ پلاک دار

 همچنین شما را به مطالعه مقاله روبرو دعوت می نماییم : قیمت نوار آبیاری پلاک دار

 

بهترین نوار تیپ    

 از جمله سوالات متدوال این است که چگونه بهترین نوع نوار تیپ را انتخاب کنیم ؟ یا برای خرید نوار تیپ به چه نکاتی باید توجه کنیم ؟ برای پاسخ به این سوالات در ادامه مقاله همراه ما باشید .

 نوار تیپ مناسب آبیاری های قطره ای روی سطحی یا زیر سطحی با عمق کم است . برای آبیاری های قطره ای در عمق زیاد ، لوله های آبیاری قطره چکان دار توصیه میشود. اولین مرحله برای انتخاب نوار تیپ مناسب ، انتخاب نوع نوار تیپ موردنیاز برای کاربری مورد نظر است . پیش تر در مورد انواع نوار تیپ توضیح دادیم . نکته مهم در این مرحله ، آن است که فاصله روزنه ها با توجه به نیاز شما از 10 تا 100 سانتی متر متغیر است که با توجه به نیاز آبی ، فواصل کشت ، جنس خاک و … در نظر گرفته می شود .در ادامه به چند نکته مهم جهت خرید نوار تیپ مناسب اشاره میکنیم

 • اگر جنس خاک زمین کشاورزی شما سبک است ، از نوار تیپ هایی با روزنه هایی با فواصل کم و دبی بالا استفاده کنید و در صورتی که خاک شما سنگین است ، از نوار تیپ هایی با فواصل روزنه های زیاد و دبی کم استفاده کنید .(دبی : به میزان آب خروجی از هر قطره چکان نوار تیپ گفته می شود و بر حسب لیتر بر ساعت محاسبه می شود . )
 • یکی دیگر از نکات مهم هنگام خرید نوار تیپ ، کیفیت نوار های آبیاری است . از اساسی ترین عوامل برای تعیین کیفیت نوار تیپ ، ضخامت آن است . به طور کلی ، ضخامت استاندارد این نوار ها 175 میکرون (کمتر از یک میلی متر) است . از آنجایی که اندازه گیری ضخامت آن ها به سادگی امکان پذیر نیست و نیازمند ابزار های حرفه ای و دقیق است ، یکی از معیار هایی که می تواند برای بررسی ضخامت کمک کند وزن نوار های تیپ است . به طور کلی وزن رول های 1000 متری نوارتیپ با ضخامت استاندارد ، 10الی 11 کیلوگرم می باشد .
 • قطر داخلی استاندارد برای نوار های آبیاری 16 الی 17 میلی متر است . قطر های کمتر یا بیشتر ، سبب عدم وصل کامل اتصالات قطره ای به نوار تیپ می باشد .
 • روی رول های نوار تیپ برچسب اطلاعات فنی وجود دارد که اطلاعاتی مانند فشار کاری ، دبی خروجی ، فاصله بین روزنه ها و سایر موارد را در اختیار شما قرار می دهد .

میزان آبدهی نوار تیپ

میزان آبدهی نوار تیپ

میزان آبدهی نوار تیپ

 

میزان آب خروجی از نوار تیپ بسته به محصول و نوع کشت از 8/0 الی 5/2  لیتر در هر ساعت متغیر است . این میزان در نوار های تیپ کارخانه های مختلف متفاوت است که شما با توجه به نیاز خود نوار  تیپ مناسب را خریداری می کنید.

 

 کارخانه های تولید نوارتیپ

امروزه با افزایش جمعیت و افزایش نیاز به مواد غذایی ، کشاورزی با روش های به صرفه و مدرن رونق یافته است . یکی از روش های متدوال برای آبیاری محصولات ، آبیاری قطره ای است که با افزایش بهره وری ، میزان آب مصرفی و هدر رفتن این منبع پاک و مهم الهی  را کاهش می دهد . بنابراین تولید تجهیزات این روش آبیاری مفید مورد توجه صاحبان صنعت قرار گرفته است به طوری که تعداد بی شماری کارخانه مطرح اقدام به تولید نوار تیپ نموده اند . در ادامه برخی از آن ها را نام می بریم .

 1. طارم پلاست
 2. نوین قطره
 3. یکتا دریپ
 4. لیدوما
 5. مهاب
 6. آبسار قطره
 7. یزددریپ
 8. رونیا
 9. اترک دریپ
 10. تامین یاران
 11. پردیس
 12. آرکا
 13. آبان کالا
 14. آسایش
 15. آبرسان نوید
 16. الیور
 17. ویسپار
 18. توسن
 19. کاسپین
 20. پایپ ایران
 21. تی اف پی
 22. فامکو
 23. لابرینتی
 24. پلیمر روشان
 25. سنا پالیز
 26. روئین کالا
 27. نگین آب کوثر
 28. طراح گستر آب آرا
 29. بازار بزرگ
 30. مهرآوند مشهد
 31. ایزو دریپ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آب کم نیست، با نوار آبیاری طارم پلاست…

طارم پلاست مجموعه ای در زمینه ی تولید مصنوعات پلاستیکی،و به صورت تخصصی در زمینه لوله های کشاورزی و انتقال آب میباشد که فعالیت خود رادر سال 92 زیر نظر گروه مهندسی و ماشین سازی کشاورز آغاز کرده است.

راه های ارتباطی :

آدرس : اتوبان تهران قم، ۵ کیلومتر بعد از فردگاه امام ، ورودی حسن آباد ، شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار بوستان، خیابان گلبن ۱۷، پلاک ۱۵، پلاستیک سازی طارم پلاست
تلفن : ۰۲۱۵۶۲۳۶۲۱۴
فکس : ۰۲۱۵۶۲۳۶۸۲۸

آخرین نوشته ها :

تولید کننده نوار  آبیاری کشاورزی

بهترین نوار آبیاری کشاورزی

نوار آبیاری زیرسطحی

طارم پلاست :

طارم پلاست تنها مجموعه ی تولید نوار آبیاری در ایران میباشد که تمامی سایز های نوار آبیاری را از 10 تا 60 سانتی متر و همچنین با بازه ی گسترده ای از آبدهی ها تولید میکند. این مجموعه دارای تاییدیه آب و خاک بوده و همواره در جهت حفظ کیفیت تلاش به عمل می آورد.